Trebaju li djeca zimi boraviti na svježem zraku?
Dolaskom hladnijeg vremena i zimskih mjeseci, mnogi roditelji boje se izvesti svoje dijete u šetnju zbog prehlade. Pazeći na dobrobit dijeteta, radije ga odluče ostaviti u zatvorenom prostoru, na toplom, misleći kako će time izbjeći oboljevanje djeteta. Nisu ni svjesni koliko tim činom zapravo čine suprotno!
Djeci je nužan svakodnevni boravak na svježem zraku i to do dva puta dnevno! Boravkom na otvorenom djeca potiču rad cirkulacije, jačaju mišiće i kosti te razvijaju bolju gipkost i okretnost.
U zatvorenim prostorijama u kojima djeca borave tijekom dana, zbog suhog i toplog zraka, razvijaju se brojne bakterije te će samim time djeca lakše oboljeti od bolesti dišnog sustava, ali i drugih bolesti. Ako djetetu na otvorenom zraku i procuri nos ili im krenuti suze na oči, nije nikakva panika ili znak da su se prehladili, jednostavno im se sluznica ovlažila i dišne puteve potrebno je očistiti (ispuhati nos).
Što ćete dijete više voditi na svjež zrak, to će ono zapravo biti zdravije!
Važno je voditi računa samo o nekoliko stvari:
- Da je dijete zdravo
- Da vani nije magla ili jak vjetar
- Da temperatura zraka nije ispod – 10 stupnjeva
- O starosti djeteta
Kako obući dijete za boravak na zraku?
Zlatno pravilo glasi: „Djecu oblačite kako biste i sebe obukli, a bebama obucite 1 sloj odjeće više!“
- Odjeća mora biti topla, mekana, suha i po mogućnosti nepromočiva
Najbolje bi bilo obući dijete u skafander.
- Odjeća ne smije biti premala djetetu, ali niti prevelika
Tijesna odjeća otežavat će mu kretanje i stiskati ga, a u prevelikoj odjeći dijete može postati nespretno te se tako može nepotrebno ozlijediti.
- Ne treba djetetu obući previše slojeva odjeće
Počet će se znojiti od kretanja, a time se može prehladiti.
- Obuća mora biti nepromočiva s gumenom potplatom
- Kapa, šal i rukavice su obavezni
Možete naučiti starije dijete pravilnom disanju: udah kroz nos a izdah kroz usta. Nikako NE stavljati djetetu šal preko nosa i usta jer time se zrak kondenzira pa se lakše razviju mikroorganizmi.
Koliko dugo dijete treba boraviti vani?
To ovisi o dobi djeteta. Bebe i mlađa djeca trebala bi boraviti kraće vani zbog toga što su ona vani više statična (pogotovo bebe u kolicima), dok se starija djeca više kreću. Preporučeno je boraviti na otvorenom u periodu između 10 i 14 sati, kada je vani najtoplije.
Vremenski, djeca s obzirom na dob mogu boraviti vani:
- Novorođenčad i djeca do godinu dana starosti – do 30 minuta
- Djeca od 1 do 3 godine starosti – do 60 minuta
- Djeca starija od 3 godine – do 2 sata
Važno je samo voditi računa o vremenskim prilikama (najbolje bi bilo da je sunčano, bez vjetra i magle), da je dijete adekvatno obučeno, da mu je suha odjeća i obuća te da mu je lice zaštićeno dječjom kremom.
Zato, nemojte se bojati dijete izvesti van, dobro se obucite, ponesite topli napitak i iskoristite snijeg i hladno vrijeme za stvaranje lijepih zajedničkih trenutaka kojih ćete se sjećati cijeloga života.
BabyHelp team
Karmela Bučar, univ. bacc. praesc. educ.